HENDEK GEZİLECEK YERLER
HENDEK GEZİLECEK YERLER
  • 24.10.2022
Sakarya ilinin en güzel ilçelerinden biri olan Hendek, turizmde de ön plana çıkmayı başarmaktadır. Hendek ilçesi bünyesinde barındırdığı doğal güzellikleriyle popülerliğini artırmaktadır. Sakarya ilini ziyaret eden her turistin mutlaka gittiği adreslerden biri olarak ziyaretçilerini ağırlar.

1-DİKMEN YAYLASI

 

Hendek ilçesinin en dikkat çeken yerlerinden biri de Dikmen Yaylasıdır. Yaylanın denizden yüksekliği 1727 metredir. İlçenin merkezine yaklaşık olarak 23 kilometre mesafede er alan yayla turistleri kendine hayran bırakır. Nefes kesen bir manzaraya sahip olan yayla tertemiz havasıyla huzur verir. Dikmen Yaylasının tepesinde yer alan şehitlik sıklıkla ziyaret edilir.

 

 

Dikmen yaylasının ziyaretçilerine tanıdığı olanaklardan biri de konaklama ile ilgilidir. Burada çadır kurulabilir. Özellikle bahar ve yaz aylarında yaylara sayısız çadır görmek mümkündür. Çadır kurmak isteyen ziyaretçiler yeme içme ve benzeri ihtiyaçlarını köyden kolaylıkla karşılayabilirler. Köy yaylaya yakındır. Yaylanın Dikmen köyüne uzaklığı yaklaşık olarak 7.4 kilometredir.

 

2-ÇİĞDEM YAYLASI

 

Hendek ilçesinin sınırları içinde yer alan bu yayla Türkiye’nin en güzel on yaylası listesinde yerini almıştır. Bir yayın organında oluşturulan jüri tarafından en güzel on yayladan biri seçilmiştir. Bu özelliğiyle dikkat çeken yayla turistlerin vazgeçilmez uğrak noktalarından biridir. Aynı zamanda bu özellik yaylanın turizm bakımından öne çıkmasını da sağlamıştır. Yemyeşil çimlerle kaplı alanı, bol oksijenli temiz havası, insana sonsuz bir huzur veren hali ve manzarasıyla gelenleri kendine hayran bırakır.

 

 

1500 metre rakımlı olan yayla, hafif ve küçük eğimli tepelere sahiptir. Kamp yapmaya müsait oluşu kampçıların da bu alanda yoğunlaşmasını sağlar. Kamp tutkunları için en ideal yerlerden bir tanesidir. Her yıl Temmuz aynını ikici haftasında yayla şenlikleri yapılır. Yayla şenlikleri turistlerin en yoğun olduğu dönemlerdir. Birbirinden keyifli aktivitelerle müzik eşliğinde yapılan şenlikler turistlerin keyifle zaman geçirmelerini sağlar.

 

3-BAYRAKTEPE

 

Hendek ilçesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. İlçe merkezinde yer alır. Bayraktepe’nin en önemli özelliği; 16 Türk Devletini temsilen bayraklar yer alır. Ayrıca bayrakların alt kısmında bu devletlerin simgeleri kitabelerde yerini almıştır. Bu son derece etkileyici bir görüntüdür.

 

 

Yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği Bayraktepe, kahvaltının en doğru adreslerinden biridir. Hendek Belediyesi Bayraktepe Tesisleri her hafta sonu açık büfe kahvaltı keyfi sunar. Muhteşem manzara eşliğinde temiz havada unutulmaz bir kahvaltı keyfi yaşanabilir.

Tepede tam beş bin kişilik bir anfi tiyatro bulunuyor. Botanik park, şelale, parklar, yürüyüş yolları tamamen ahşaptan yapılan restoranı ise görenlerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Ayrıca; Şeyh İzzettin İsmail Efendi Beratı’nın yer aldığı Osmanlı Anıtı da görmeye değer. Eski bir F-10 savaş uçağı da tepede gelenlerin beğenisine sunuluyor. Panoramik manzarası ve sunumlarıyla Bayraktepe sıklıkla ziyaret edilen yerlerden.

 

4-ÇAMLICA BELDESİ

 

Çamlıca Beldesi, Hendek ilçe merkezine on iki kilometre mesafede yer alır. Çamlıca beldesi su kaynaklarıyla bilinir. Zira bölgede çok sayıda su kaynağı bulunmaktadır. Bu su kaynaklarından elde edilen su, şişelenme işleminden sonra ülkemize dağıtımı yapılır.

 

 

Bu beldede yer alan alabalık tesisleri de dikkat çeker. Alabalık tesisleri yerli yabancı turistlerin en gözde yemek mekanlarıdır. Lezzetli pişirme usulleriyle servisler yapılarak damak zevklerine hitap edilir.

Bunların dışında Çamlıca Beldesinde her yıl düzenli olarak şenlikler düzenlenir. Birbirinden eğlenceli ve keyifli şenlikler Temmuz ayında yapılır. Bu aylarda da belde binlerce turisti ağırlar.